برندینگ یا برندسازی و مراحل ساخت برند

برندینگ

برندینگ

برندینگ یا برندسازی و مراحل ساخت برند:

ابتدایی ترین مفهوم برای برندینگ یا برند سازی به معنی دادن وعده در خصوص يك برند و سپس تعهد انجام آن كار می باشد.برندینگ یا برندسازی و مراحل ساخت برنددر حقيقت يكی از مهمترين جنبه هاي هر كسب و كار اعم از كوچك و بزرگ،جزئی و يا تجاری است.يك استراتژی برندينگ موثر در يك بازار رقابتی فزاينده به شما حاشيه ی عمده می بخشد. اما حقيقتا برندينگ به چه معناست و چگونه روی كسب و كار شما تاثير می گذارد؟

اگر بخواهيم دلايل پيشرفت يك شركت و يا يك كارخانه را ارزيابي كنيم ميتوانيم به وضعيت برند آن شركت دقت كنيم كه آيا محصولات اين كارخانه يك برند شناخته شده است يا خير؟
برند سازی يا برندينگ فرايندی منظم است كه برای ايجاد آگاهی و افزايش وفاداری مشتری استفاده می شود .هدف اصلي از برند سازی يك محصول، خدمت يا سازمان ايجاد ذهنيت و چشم انداز نسبت به تجارت خود در مشتريان است.
برند و برندينگ فقط طراحی لوگو و انتخاب فونت سازماني نيست بلكه كل كار برندينگ اين است كه ذهنيت افراد را به شكلي خاص در بياورد كه خاص شويد و افراد (خاص و عام) به سراغ برند ديگر نروند و در تمام اين مسير لوگو ، فونت، مدل طراحی كارت ويزيت تنها بك ابزار برای برندينگ هستند. براي برند سازی هشت ابزار در اختيار مديران بازاريابي قرار ميگيرد تا بتوانند يك برند قوی در بازار بسازند كه عبارت است از:
_ تبليغات
_ روابط عمومی
_ پيشبرد فروش
_ بازاريابی مستقيم 

_فروش شخصی
_ بسته بندي
_ رويداد ها و اسپانسرينگ
_ خدمات مشتري

به عقيده ی بزرگان در اين عرصه برند سازی حاصل پيام ها و تبليغات رسانه ای است كه هرچه اين عناصر بيشتر باشد نام تجاري قوی تر خواهد بود.
با برتری دادن به يك برند می توان باعث افزايش اعتبار و شهرت آن در بين ديگر برند ها شد كه اين امر موجب فروش بيشتر و قيمت گرانتر محصولات و خدمات شد

ويژگی برندينگ :

برندينگ بايد يك پارچه باشد (integrated) كه اين يكپارچگی موجب خلق يك هويت واحد می شود. اگر يكپارچگی نباشد در ذهن مخاطبان يك برند چند شخصيتی به نظر می آيد پس بهتر است كه يك تصوير ذهنی داشته باشند تا چندين تصوير ذهنی بد و مغشوش.

 متناسب با شرايط محیطی باشد (context oriented):

محيط يا context به معنای در نظر گرفتن كليه بخش های محيط است كه عبارت است از : خرد(micro)، نيمه خرد ( market) و كلان ( macro) و زمان
همچنين يك عامل مهم براي تدوين يك برند، سن برند است به اين منظور كه براي سنين مختلف برند های مختلفی متناسب با آن ها وجود داشته باشند.

اختصاصی براي يك برند باشد (Exclusive ):

يونيك و اختصاصی بودن كمپين ممكن است متودولوژی كار را تغيير ندهد اما همه خروجی هاي آن را چنان تحت تأثير قرار دهد كه ارائه كمپين را به برند ديگر غير ممكن می كند .

همه جانبه و جامع باشد (Holistic ) :

همه جانبه و جامع بودن يك كمپين يعني بتواند حامل همه ی جنبه های برند باشد يعني استراتژيك (Strategic)، مفهومی (Conceptual)، تصويری (Visual) و كلامی (Verbal) باشد اگر يك برند همه جانبه و جامع نباشد ممكن است مورد تهاجم برند رقيب قرار بگيرد.
يك برندينگ مناسب كه همه ی ويژگي های يك برندينگ خوب را كه در مقابل به آن ها اشاره كرديم را اگر داشته باشد موجب رونق كسب و كار شما می شود. همچنين از عمده دستاورد های برندينگ آن است كه می تواند به خوبی پيام شما را منتقل كند و سبب افزايش اعتبار شما می شود.
نكته مهم در زمينه ی برندينگ اين است كه مهم نيست كه ما خود راجع به برندمان چگونه مي انديشيم بلكه تصورات مشتريانمان است كه مهم است و باعث رشد روزافزون برند ما مي شود.

فوايد برند سازی :

_افزايش ميزان وفاداری مشتريان

_موفقيت در فرايند های بازاريابی و فروش
_ افزايش اعتبار
_توليد ثروت و درامد بيشتر

فوايد برندينگ براي مشتريان :

_ امكان نقد از محصولات
_ امكان شناسايی محصولاتی كه مشتريان به آن ها علاقه مند هستند يا علاقه مند نيستند
_ به مشتريان اين امكان را می دهد كه كيفيت محصولات خاص را از طريق مشخصه محصولات ارزيابي كنند .
_ كاهش ريسك خريد براي مشتريان
_در كمترين زمان ممكن كالا را دريافت كنند
_ شناختن فروشنده

برندینگ

برندینگ

برندینگ

برندینگ

برند های معروف چگونه “برند” شدند؟

قوانین پایه ای و کاربردی برندهای موفق

یکی از سوالاتی که اغلب در ذهن بسیاری از صاحبان کسب و کار وجود دارد این است که برندهای موفق چگونه به این نقطه رسیدند و رمز موفقیت آنها چه بوده است. در اینجا به ذکر مواردی می پردازیم که در نظر داشتن آنها به عنوان اصولی پایه ای حائز اهمیت فراوان است.

برندسازی برای مردم است:

برندهای خوب با “مردم” شروع می شوند. به عبارت دیگر برای ایجاد برندی موفق آنچه باید در ابتدا مد نظر قرار بگیرد پاسخ به این سوال است که هدف از ایجاد چنین برندی برای افراد چیست و به دنبال پاسخگویی به کدام نیاز مصرف کنندگان است. فراموش نکنید که یک برند برای مردم ساخته می شود پس آنچه در این پروژه نیز اهمیت دارد تماما مربوط به مصرف کنندگان است.

همان طور که قبلا هم بسیار گفته شده، یک طرح و لوگوی خوب نقش بسیار مهم و اساسی در پروژه ی برندینگ دارد، اما همه ی آنها نیست. نمی توان برندینگ را در واژه ی لوگو خلاصه کرد. داشتن طرح و لوگویی مناسب فقط یکی از اجزای لازم و ضروری برای شروع پروژه ی برندسازی است در واقع لوگو فقط بعد تصویری یک برند است. هوش، درایت، علم و دانش چاشنی هایی هستند که در سراسر این پروژه باید وجود داشته باشند و در تک تک فعالیت های برندسازی باید حضور داشته باشند تا نتیجه ی آن برندی قوی، هدفمند و پایدار باشد

فراموش نکنید که برندسازی فرآیندی دو طرفه است.

فرآیندی میان صاحبان کسب و کار و مشتریان. در نتیجه باید ارتباطی مناسب میان این دو گروه برقرار شود تا برندسازی موفق شود. اگر مردم برند شما را دوست دارند، شما نیز باید آنها را دوست داشته باشید و بتوانید پیوندی عمیق با مصرف کنندگان خود برقرار کنید و آنها را فقط به چشم خریدار نگاه نکنید. هرچه این ارتباط دو طرفه عمیق تر باشد برندی بهتر و در نتیجه مصرف کنندگانی وفادارتر خواهید داشت. مصرف کنندگان دوست دارند که در دید صاحبان کسب و کار مهم و با ارزش جلوه کنند و احساس کنند اگر برندی ساخته می شود برای رضایت بیشتر آنهاست نه صرفا سودآوری برای مالکین. وظیفه ی شماست که این احساس و پیوند عمیق را ایجاد کنید.

برندها برای خود شخصیت دارند.

شخصیتی که می تواند بسیار منحصر به فرد و خاص و یا بسیار پیش پا افتاده و بی ارزش باشد. مهم این است که این شخصیت در هر صورت تاثیر زیادی در اجتماع دارد و یا با قدرت خود ارزشی افزوده ایجاد می کند و یا سریعا از بین می رود. پس مهم این است که از همان ابتدا برای شخصیت برند خود برنامه ریزی داشته باشید. اگر می خواهید جایگاهی ویژه داشته باشید باید شخصیتی متمایز ارائه کنید.

علاوه بر شخصیت، نکته ی مهم دیگر “پیام” برندهاست. برند شما چه پیامی را به مصرف کنندگان خود انتقال می دهد. آیا پیامی دارد یا خیر؟ پیام یک برند همچون ستونی است که تمامی بخش های دیگر بر آن بنا می شود. پس اگر پیامی برای گفتن ندارید اساسا “برندی” نخواهید داشت. هرآنچه که در تبلیغات و ارتباطات شما با مصرف کنندگان بیان می شود باید حول محور پیام شما باشد. مصرف کنندگان می خواهند بدانند شما برای آنها چه چیزی عرضه می کنید و هدف شما از آن چیست.

برندها برای خود شخصیت دارند.

تولید محتوای مناسب (داستان سرایی) برای برند از دیگر موارد پایه ای است که برای موفقیت برند باید بدان توجه داشت. البته باید توجه داشت که محتوای برندتان و داستانی که بیان می کنید با پیام برندتان سازگاری و همخوانی داشته باشد. داشتن داستانی پر محتوا و عمیق که حاکی از تجربیات فراوان صاحبان کسب و کار باشد، بی شک بر مصرف کنندگان تاثیر خواهد گذاشت.

آنچه در پایان باید عنوان کرد این است که برندسازی همچون داستانی پر ماجرا است. نه راهی مشخص و هموار که فقط آن را طی کنیم. را در زندگی آنبرند ها باید قدم به قدم در کنار مصرف کنندگان حرکت کنند و راه خود را پیدا کنند.

برندینگ

برندینگ

 

همین امروز تجارت خودتون رو آغاز کنید وب طراح مجری طراحی سایت فروشگاه اینترنتی و اپ موبایل برترین برند ها

مشاوره و فروش

۰۲۱-۲۲۲۵۱۲۸۹

۰۹۱۲۳۲۴۲۷۶۷

مشاوره آنلاین