ساخت تیزر موشن گرافیک

موشن گرافیک

موشن گرافیک

موشن گرافيك چيست؟

ساخت تیزر موشن گرافیک تركيبي است از انيميشن و متن به همراه صدا و موسيقي است كه با گرافيكي زيبا به صورت فلت يا تحت طراحي مي شود. دليل استفاده از آن جذابيت گرافيكي و تأثيرگذازي زياد آن است و شما را از دردسرهاي فيلم برداري و هزينه هاي بالاي آن مبرا مي سازد.
با توجه به گستردگي مخاطب ،تلويزيون متفاوت از رسانه هاي ديگر است. با توجه به قيمت بالاي پخش در تلويزيون، تيزرهاي تبليغاتي بايد در كمترين زمان تبليغ خود را به مخاطب عرضه كند. يعني از گرافيك و ايده نهايت استفاده را ببريم تا در مدت زماني كوتاه بتوانيم پيام تبليغ را به گوش مخاطب برسانيم و همچنين اين پيام در ذهن بيننده ماندگاري داشته باشد.

تفاوت انيميشن و موشن گرافيك در چيست؟

تفاوت دو مقوله ى «انيميشن» و «موشن گرافيك» مبحثى است كه گفتكو و مطالعه زيادى را مى طلبد. بسيار ديده مى شود كه به اشتباه، واژه انیمیشن و موشن گرافیک به جای یکدیگر بکار برده مى شود؛ چرا که تصور مى شود هر دو مبحث یکسان و هم معنی هستند. از آنجا كه تفاوت زيادى بين اين دو وجود دارد و بحث هاى فراوانى پيرامون اختلاف يا شباهت بين اين دو مقوله شكل گرفته است، به سراغ داوران بخش موشن گرافيك رفته ايم و نظرات آن ها را جويا شديم.

موشن گرافیک

موشن گرافیک

تفاوت انيميشن و موشن گرافيك در چيست؟

هنوز در جهان یک تعریف فراگیر براى گرافيك متحرك ارایه نشده است . پنج تصویر از یک بز بر روی یک جام سفالین در حفاری های شهر سوخته، شاید اولین گرافیک متحرک جهان باشد که در حفاری های این شهر که در کاووش های باستان شناسى از زیر خاک بیرون آمد. با مطالعه ی این جام سفالین متعلق به ٤٢٠٠ سال پیش پاسخ سوال امروز را پیدا می کنیم.
فراموش نکنید که هنر انیمیشن و سینما حرکات را تجزیه می کند و دستگاه نمایش، این حرکات یا تک عکس ها را بصورت تسلسلی با هم ترکیب میکند تا توهم حرکت در ذهن بیننده شکل بگیرد. این گونه است که صنعت و هنر شگفت آوری به نام سینما، انیمیشن و تلویزیون در روزگار نو پدید آمد. در جام سفالین شهر سوخته، تجزیه ی حرکت را می بینیم اما وسیله ی ترکیب حرکت وجود نداشت و فقط ذهن بیننده باید بتواند تا آن تصاویر تسلسلی را باهم ترکیب کند .
توهم حرکت…! عرفا گاه می گویند که دیدن باور کردن نیست و فیزیک هم میگوید که ندیدن نباید باعث انکار شود! امواج الکترومغناطیسی را نمی بینیم ولی هست.

در گرافیک متحرک از ترکیب خطوط بسیار ساده و یا پیچیده، حجم یا شکل پدیدار می شود و در کنار طراحی دقیق صدا که عنصر ارزشمندی در هستی محسوب میشود گاه سینما، انیمیشن، عکس، ویدیو، پوستر و اشیا را می بینیم که دنیای شگفت آوری را به ذهن تماشاگران هدیه می دهد .
کسانی مانند میشل بتانکورت Michael Betancourt و سپس در دهه ١٩٢٠ کسانی چون اسکار فیشینگر، هانس ریشتر و والتر روتمن درباره گرافیک متحرک “Motion Graphics” تعاریفی ارایه دادند که همانا قاعده تجزیه و ترکیب حرکت در جهان محسوسات است. باید بدانیم که با تعاریف نوین امروزی، هنر گرافیک متحرک به معنای نوین در سال ١٩٦٠ توسط موسس کمپانی کوچکی در آمریکا با همین نام توسط یک هنرمند به نام جان ویتنی شکل گرفت. نام سائول باس Saul Bass در صدر گرافیست ها و فیلمسازان و انیماتورهای تاریخچه سینما می درخشد. او بود که باعث شد تا ما به ساختن تیتراژ برای سینما و امروز برای تلویزیون به عنوان یک هنر جدید و ارزشمند نگاه کنیم. بعد از او نام نورمن مک لارن Norman McLaren در گرافیک متحرک می درخشد. من در میان هنرهای انیمیشن، پوستر، سینما، ویدئو آرت، عکاسی و حتی صدا، دیواری نمی کشم. گرافیک متحرک هنوز در آغاز راه است. گرافیک متحرک در قرن حاضر همان تک فریم است که با گرافیک پیوند پیدا و ناپیدا دارد و نرم افزارهای گوناگونی برای هنرمندانی که سلیقه بصری دارند در بازار به فروش می رسد. سلیقه و خلاقیت شرط اول است.

موشن گرافیک

موشن گرافیک

به طور خلاصه تفاوت بین موشن گرافیک و انیمیشن به صورت زیر است:

۱_در انیمیشن جنبه داستانی غالب است و معمولا محتوای آن از طریق داستان به بیننده منتقل می شود. اما موشن گرافیک بیشتر با تکیه بر تصویر و عناصر بصری از جمله فرم، رنگ، بافت و ترکیب بندی و حرکت محتوای خود را ارائه می دهد. گرچه استفاده از عناصر بصری، موسیقی، صدا و حرکت ، وجه مشترک انیمیشن و موشن گرافیک هستند اما روایت داستانی معمولا در انیمیشن غالب است.

۲_انیمیشن بیشتر شخصیت محور است اما موشن گرافیک غالبا تصویر محور.

۳_انیمیشن غالبه به لایه های زیرین داستانی، روانی، احساسی و فلسفی شخصیت ها و پرسوناژ ها اشاره می کند اما موشن گرافیک بیشتر به جنبه های سمبولیک، نشانه شناسی و تشریح رویدادها و فرایندها می پردازد. از این رو کاربرد موشن گرافیک بیشتر در صنعت تبلیغات و بردینگ و آموزش است اما انیمیشن بیشتر صنعت سرگرمی و سینما کاربرد دارد.

۴_غالب یا مدیای ارائه انیمیشن بیشتر به سینمای داستانی نزدیک است. غالب هایی چون سریال تلویزیونی، فیلم سینمایی، انیمیشن های کوتاه داستانی و … اما غالب ارائه موشن گرافیک بیشتر به تیزرهای تبلیغاتی، تیتراژ و عنوان بندی، کلیپ های آموزشی و… نزدیک است.

۵_آثار انیمیشن بیشتربا تکنیک تدوین تداومی تدوین می شوند  که برای روایت داستانی معمول تر است. اما آثار موشن گرافیک بیشتر با تکنیک غیر تداومی و غیر خطی که فاقد تداوم زمانی و مکانی رویدادهاست و بیشتر به ارائه محتوا تکیه می کند تا روایتی دارای توالی رویداد ها.

۶_هزینه تولید موشن گرافیک معمولا از انیمیشن کمتر است. به این دلیل که اولا در آن از شخصیت و مدل سازی های پیچیده کمتر استفاده می شود دوما کمتر از انیمیشن شخصی سازی می شود یعنی الگوها و طرح های گرافیکی و حتی حرکات یک اثر را می توان برای آثار دیگری نیز مجددا استفاده کرد.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
مشاوره آنلاین و تماس