انواع طراحی سایت بر اساس رابط کاربری وب – گرافیک

تاثیر محتوای با کیفیت در طراحی سایت
شهریور ۱۳, ۱۳۹۳
روش های برای بالا بردن رتبه سایت در الکسا
شهریور ۱۵, ۱۳۹۳

ظاهر سایت یکی از با ارزش ترین فاکتورهایی است که بازدیدکننده را به خود جذب می نماید . اما سلیقه ی بازدیدکنندگان یکی نیست. یک سایت می تواند از نظر گروهی از بازدیدکنندگان بسیار بهتر و پیشرفته به نظر رسد و از طرف دیگران بسیار بد و ابتدایی. طراح سایت بهتر ، وبسایت را با سلیقه ی خود نمی سازد بلکه بنابر گروه مخاطبین سایت(بازدیدکنندگان) و آنچه مدیر سایت تمایل دارد طراحی می نماید . به عنوان مثال برای یک سایت حقوقی نمی توان از طرح های فانتزی مصرف کرد زیرا اینکار بازدیدکننده را کودک تلقی می نماید و به سایت جنبه شوخی می دهد.

بر طبق تجربیاتی که از گشت و گذار در اینترنت و تحقیق در مورد انواع طراحی سایت کسب شده، متوجه شده ایم اکثرا سایت ها در بین یکی از چهار دسته ی زیر قرار می گیرند. اگر این دسته بندی را ندانید و کار را به طراح بسپارید ممکن است در انتها کار اصلا از سایتتان راضی نباشید و حتی حاضر به نشان دادن آن به اعضای خانواده نداشته باشید، چه برسد به بازدیدکننده و رقیبان. در نتجیه با دانستن آنها آسان تر می توانید سایت مورد نیاز خود را تجسم کرده و سفارش دهید.

– طراحی سایت سایت های نا منظم که امروزه یکی از پر طرفدارترین طراحی های جدید جهان ی گرافیستان هستند ، به سایت هایی گفته می شود که از ویژگیها زیر برخوردارند:
رها، کهنه، لبه های نا متقارن، محو شده و کاملا مفرق . این ویژگیها ، سایت را از دیگر وبسایت های براق، آسان و خط کشی شده ی نسل قبل طراحی جدا می نماید . اما باید به این مورد توجه داشته که با وجود این ویژگیها نظم و هارمونی خاصی در این سایت ها وجود دارد که باعث اذیت شدن مخاطب نمی گردد. در واقع این سایت ها با وجود بی قانونی در طرح گرافیک چهارچوب خاصی برای پیاده سازی دارند.
این گونه سایت ها برای هنرمندان ، افراد خلاق و دوستداران طراحی های مدرن و مفرق مناسب است و برخی از پزشکان، مهندسان، مرتبان و افرادی که با خط کش و نظم تهیه آدم ، میانه ی بهتر ی دارند اصلا آن را نمی پسندند.

– طراحی سایت خلوت: این نوع طراحی سایت، در ظاهر آسان هستند اما اندیشه ی در پی تهیه آنها پنهان است. مصرف از المان های کم و گرافیکی و دو یا سه رنگ در آنها، ظاهری مفرق ی بهشان داده است و بلعکس دسته قبلی به پاکی مشهور ند. متمایز، پیشرفته و مدرن هستند ، همین طور پیغام "مالک این سایت مشتاق است" و " مالک این سایت قابل اعتماد است" را به بازدیدکننده القا می نماید .  این گونه سایت ها برای تمام مناسب است غیر از افرادی که رفیق ندارند فرق شایانی با بقیه داشته باشند. این فرق آنها را می ترساند و سایت های استاندارد را می پسندند که در ادامه همین مقاله می خوانیم.

طراحی سایت پر المان: این طراحی طرفدارانش در ایران بیشتر از طراحی سایت دسته های دیگر است . موضوع سایت تعیین می نماید وبسایت از چه المان ها و رنگ هایی تشکیل شده یاشد. برای مثال اگر موضوع سایت شرقی ، سنتی هنری و ایرانی باشد از انواع المان های بوته جقه، فلورال یا انواع گلیم و بافت آن در سایت مصرف می شود. یا اگر موضوع سایت کودک یا فضایی فانتزی باشد، آیکون های مختلف در جای جای بک گراند و هدر بکار می رود. این سایت ها اگر به درستی طراحی شوند فضایی گرم، پر هیجان را ایجاد می کنند و مالک سایت را فردی با پشتکار، خونگرم و پر مشغله معرفی می نمایند.

طراحی سایت آسان و استاندارد: این طراحی را بهتر می شناسید. اکثرا سایت هایی که می بینید از این نوع طراحی بهره بردند. هدری مستطیلی در بالای صفحه، منو در زیر هدر یا به صورت عمودی، تمام پارت ها در سایت قاب و محدوده دارند، اکثرا از رنگ های رایج خاکستری، سفید برای بک گراند با طرح های خط یا شیار مصرف می شود. هدر ها حاوی جند عکس هستند . اما   این طرح ها می توانند در کمال آسانی زیبا نیز باشند و با تلفیق درست رنگ و عکس هدر ، حسی پیشرفته ایجاد کنند. اما ظاهر اینگونه سایت ها یاد بازدیدکننده نمی ماند که برای برخی از صاحبان سایت، اصلا با ارزش نیست و به مسائل دیگری همچون محتوای ارزشمند ارزش می دهند، که درست نیز هست. این سایت ها برای شرکت ها، تجار ، وکلا و مشاغل جدی بسیار مناسب هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین