چگونه در طراحی سایت، نوار مسیریابی مناسب داشته باشیم

وب سایت مبلمان ارژن
شهریور ۱۰, ۱۳۹۳
نکاتی در طراحی سایت که هر سایتی باید رعایت کند
شهریور ۱۱, ۱۳۹۳

در مقالات قدیم اشاراتی به نکات با ارزش در طراحی سایت، نمودیم، یکی از اصلی ترین مسائل ی که همواره به آن اشاره شده و از ارزش بالایی برخوردار است، نوار مسیریابی است که تأثیر بسزایی بر روی کاربران سایت دارد. در واقع یکی از با ارزش ترین بخش های طراحی سایت، نوار مسیریابی آن است. کارامد بودن نوار مسیریابی نیز به کاربران کمک می نماید که بتوانند اطلاعات مورد نیازشان را به آسانی پیدا کنند و همین طور باعث می شود که آن ها مدت وقت زیادتری را در سایت شما سپری کنند. در زیر، نکاتی را برای شما آورده ایم تا بتوانید در طراحی سایت خود، با لحاظ کردن این نکات، نوار مسیریابی کارامد تری داشته باشید.

لینک ها را سازماندهی بکنید

لینک ها را به ترتیب ارزش شان ساوقت دهی بکنید . کاربران باید بتوانند به آسانی به اطلاعاتی که می خواهند، دسترسی داشته باشند. پس لینک ها را در دسته بندی های مختلف قرار داده و آن ها را طبقه بندی بکنید . به عنوان مثال، لینک های با ارزش مثل خدمات، محصولات، منابع، اطلاعات و . . . را در بالای سایت قرار داده و الباقی آن ها را در سمت راست یا چپ سایت قرار دهید. 

در مباحث طراحی سایت، لینک های مرتبط بسیار با ارزش هستند . زیرا وقتی که کاربران به بازدید از یک صفحه می پردازند، مطمئناً اطلاعات داخل آن صفحه را، مطالعه خواهند نمود، پس اطلاعات بیشتر و مرتبط، برایشان بسیار خوشنود کننده خواهد بود. زیرا شما به آسانی اطلاعاتی را که می خواهند، را به آن ها ارائه می بکنید . در این صورت، وفاداری آن ها به سایت شما افزایش می یابد.

وضوح و تمیز بودن لینک ها = پیدا کردن آسان محتوا


بعد از این که شما تصمیم گرفتید چه لینک هایی را در نوار مسیریابی سایت خود قرار دهید، باید به این فکر باشید که محل مناسب آن کجاست؟

مسیریابی باید تمیز، واضح و ثابت باشد. سعی بکنید که نوار مسیریابی را در پارت بالا و یا سمت چپ سایت، قرار دهید. زیرا این پارت ها، اولین پارت هایی هستند که چشم یک بازدید کننده آن را رصد می نماید . و یا حتی اگر در طراحی نوار مسیریابی سایت، از عکس های مصرف می بکنید ، این عکس های مسیریابی باید با طراحی سایت شما یکپارچه باشند.

از قرار دادن نوار مسیریابی در پارت پایین سایت، اجتناب بکنید . زیرا کاربر مجبور است برای دستیابی به آن صفحه را به سمت پایین scroll نماید . نوار مسیریابی را در پارت ی از سایت قرارا دهید که کاربر مجبور به Scroll کردن صفحه نباشد. اگر می خواهید مطمئن شوید که کاربران قطعا ً به لینک های با ارزش دسترسی داشته باشند، می توانید آن ها را در بالا و همین طور در پایین صفحات خود قرار دهید.

سازگاری

مسیریابی سایت باید تمیز و با دقت طراحی شود و با نیاز کاربران و مخاطبانتان سازگاری داشته باشد. اما این سازگاری به چه معنا است. در واقع سازگاری نوار مسیریابی به دو معنا است. سازگاری با کاربران و سازگاری با سایت. سازگاری نوار مسیریابی با کاربران به این مفهوم است که نوار مسیریابی باید با توجه به مخاطبانتان طراحی شود. یعنی توجه به این که کاربر مایل است چه اطلاعتی را در نوار مسیریابی ببیند، کدام یک از بخش های سایت نزد کاربران دارای اولویت است و مایلند به کدام یک از اطلاعات داخل سایت، سریع تر و آسان تر دسترسی پیدا کنند.

و سازگاری نوار مسیریابی با سایت به این معنا است که باید سعی شود تا اکثر اطلاعات داخل سایت را حاوی شود و کاربر را به آسانی به پارت های مختلف سایت هدایت نماید . سازگاری نوار مسیریابی به این معناست که وقت ی کاربر از آن مصرف می نماید ، به خود بگوید " نوار مسیریابی دقیقاً برای این سایت طراحی شده و کاملاً مناسب سایت است." این به این معناست که شما به درستی کار خود را انجام داده اید و نوار مسیریابی شما، اکثر اطلاعات سایت را حاوی می شود.

لینک های با ارزش وب سایت باید در تمام صفحات درج شود، در همان مکان، به همان شکل و به همان ترتیبی که در دیگر صفحات قرار داده شده است. هرگز در صفحات سایت، محل و شکل لینک های مسیر یابی را عوض نکنید؛ زیرا باعث گیج شدن کاربران می شود.

لینک های قابل فهم و روان، حلال مسائل کاربران

لینک ها را طوری طراحی بکنید که به آسانی کاربر بتواند مفهوم و منظور آن را درک نماید . اکثرا ً شما فضای بسیاری برای مصرف از عبارات بلند در لینک ها ندارید. بعد از فضای کم آن، هوشمندانه مصرف بکنید . 

بازدیدکنندگان باید بدانند که با کلیک بر روی یک لینک، به چه صفحه ای هدایت می شوند. پس در طراحی سایت خود، لینک های مسیریابی را قابل درک طراحی بکنید . در غیر این صورت، هیچ کس روی آن کلیک نخواهد کرد. 

با نکات و قوانینی که در بالا آورده شد، شما می توانید نوار مسیریابی مناسبی را طراحی بکنید . در کل، همان گونه که در مقاله گفته شد، نوار مسیریابی در طراحی سایت، باید به صورتی باشد که کاربر را به آسانی به صفحه و اطلاعاتی که می خواهد هدایت نماید . شبیه تابلو های راهنما در جاده. کاربر باید بتواند با مصرف از این لینک ها، سریع و به آسانی به اطلاعاتی که می خواهد، دسترسی داشته باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین