آیا طراحی سایت شما کاربر پسند و کاربردی است؟(قسمت ۱)

طراحی سایت، ابزاری قوی در بازاریابی اینترنتی
شهریور ۱۰, ۱۳۹۳
وب سایت مبلمان ارژن
شهریور ۱۰, ۱۳۹۳

بسیاری از کسب و کارهایی که در فضای وب حضور دارند، فراموش می کنند که سایتشان باید کاربردی باشد و از قابلیت مصرف سایت، غافل می شوند. در طراحی سایت، قابلیت مصرف و یا کاربردی بودن یک وب سایت، به این مفهوم است که بازدیدکنندگان سایت، بتوانند به آسانی و سریع اطلاعاتی را که می خواهند پیدا کنند. 

کاربردی بودن وب سایت، باعث اصلاح عملکرد وب سایت و موفقیت بیشتر می شود. همین طور می تواند بر روی آمار فروش شما، تأثیر بسزایی داشته باشد.

راه های متعددی برای اصلاح بخشیدن به قابلیت مصرف وب سایت وجود دارد. ما در این مقاله به ارزیابی مسائل ی که باعث کاربردی تر شدن طراحی سایت می شود، می پردازیم.

۱) سازگاری با موبایل

از آن جایی که هر روز کاربران بسیاری از طریق موبایل ها به اینترنت دسترسی پیدا می کنند، طراحی سایتی که برای موبایل ها، بهینه سازی شده باشد، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

اولین گام برای تحقق این امر، این است ابتدا امتحان بکنید که طراحی سایت فعلی شما به چه صورت در یک موبایل به نمایش در می آید. می توانید برای این کار از Google Mobile Site Tester مصرف بکنید . اگر وب سایت شما به بهتر ی در یک موبایل به نمایش در نمی آید، شما می توانید یک ورژن سازگار با موبایل بسازید.

۲) ساختار اطلاعاتی برنامه ریزی شده

اینکه چگونه اطلاعات داخل وب سایت شما سازماندهی شده و ارائه می شود یک وسائل حیاتی برای کاربردی بودن طراحی سایت است. اگر چه بسیاری از افراد از آن غافل هستند . این نکته امروزه ارزش زیادتری پیدا کرده است؛ زیرا تمام مایلند تا با اطلاعات خیلی و وسیع ، توجه بازار هدف را جلب کنند. برای پارت های مختلف سایت خود برنامه ریزی بکنید ، اطلاعاتی را که می خواهید در هر کدام از این پارت ها به نمایش در آید را دسته بندی بکنید و این اطلاعات را طوری جایگذاری نمایید که کاریران بتوانند به آسانی آن را پیدا کنند. همواره از دید کاربران نگاه بکنید تا بتوانید طراحی سایت را بر طبق خواسته های آن ها انجام دهید و اطلاعات مورد نیاز آنها را عرضه بکنید .

۳) سرعت بارگذاری

هیچ علت ی به اندازه سرعت کم بارگذاری صفحات سایت، کاربران را آزار نمی دهد. پایین بودن سرعت بارگذاری، از اصلی ترین عوامل ترک وب سایت، توسط کاربران است. وقت بارگذاری سایت شما نباید بیش از ۴ تا ۶ ثانیه طول بکشد. این علت حتی نزد موتورهای جستجو نیز از ارزش بالایی برخوردار است.

شما می توانید از وسائل رایگان مانند Pingdom برای آزمایش سرعت بارگذاری سایت خود مصرف بکنید و از راهنمایی ها و توصیه هایی که برای اصلاح سرعت سایت ارائه می نماید ، بهره ببرید.

۴) سازگاری با مرورگرها

این علت می تواند به آسانی نادیده گرفته شود. هنوز سایت های بسیاری از شرکت های بزرگ و معتبر، در برخی از مرورگرها به بهتر ی به نمایش در نمی آید که این مسئله، ضعف بزرگی برای یک کسب و کار است. 

این نکته بسیار حائز ارزش است که طراحی سایت شما در مرورگرهای رایج و مرورگرهای اصلی به درستی نمایش داده شود. مرورگرهایی مثل Chrome، Internet Explorer، Firefox، Safariو Opera. 

امیدواریم که این نکات مفید باشد. در مقاله بعدی به ارزیابی بقیه مسائل با ارزش خواهیم پرداخت. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین